- Sončne celice so osnovni gradniki sončne elektrarne. Poznamo tri vrste sončnih celic, monokristalne, polikristalne in amorfne. Razlikujejo se po izkoristku. Izkoristek monokristalne sončne celice je do 25%, polikristalne do 20% in amorfne do 10%. Običajno je v praksi izkoristek nekaj nižji zaradi kota obsevanja in gretja sončne celice pri pretvorbi sončne v električno energijo. Debelina posamezne sončne celice je približno 0,3 mm.
- Sončni paneli so med seboj povezane sončne celice. Sončne celice so tanke in občutljive na mehanske vplive, zato jih moramo ustrezno zaščititi. Več jih med seboj električno povežemo in vstavimo med dve plasti stekla, ki ga vpnemo v ustrezen okvir. Velikosti sončnih panelov so zelo različne, glede na uporabo. Za izgradnjo sončne elektrarne uporabljamo monokristalne ali polikristalne sončne celice v panelih površine med 0,5 in 3 m2.
- Regulator, polnilni regulator in akumulator so sestavni deli otočne sončne elektrarne. V primeru, da takšno sončno elektrarno potrebujemo le v času osončenja je le ta brez akumulatorja in polnilnega regulatorja. Regulator zagotavlja stalno višino napetosti sončne elektrarne. Polnilni regulator je običajno del regulatorja zagotavlja pravilno polnenje in zaščito akumulatorja. Akumulator shranjuje električno energijo in deluje kot generator v času, ko sončna elektrarna in osončena.
- Razsmernik pretvarja enosmerno električno energijo, ki jo proizvedejo sončne celice v izmenično. Prek razsmernika lahko sončno elektrarno povežemo v javno električno omrežje.
- Nosilna konstrukcija je nezanemarljiv del sončne elektrarne, saj predstavlja ogrodje sončne elektrarne in s tem odpornost na vremenske vplive. Največkrat je nosilna konstrukcija sestavljena iz korozisko obstojnih kovinskih profilov na katere se pritrdijo sončni paneli in istalacije sončne elektrarne. Nosilna konstrukcija tako predstavlja tudi zaščito pred udarom strele.