Če se odločate za sončno elektrarno, vas bo zagotovo zanimalo tudi, kako dobiti nepovratna sredstva za izgradnjo le te. Investicija v sončno elektrarno je namreč zelo donosna, kadar gre za pridobitev 70% nepovratnih sredstev.
Konec novembra 2012 je vlada znižala podpore za sončne elektrarne, kar nismo pričakovali. Sprememba Uredbe je pomenila na novo določene referenčne stroške, ki se od decembra 2012 vsak mesec znižajo za 2 %. Kaj je torej najbolje za investitorja v sončno elektrarno? Najbolje je, da se le ta odpove podpori in nato električno energijo, ki jo pridobi s pomočjo sončne elektrarne, prodaja na tržišču ali pa jo porabi za lastne potrebe. Investitor si bo tako znižal račun za električno energijo.Za pridobitev nepovrathni sredstev je objavljen javni razpis.
Podjetje Metronik Solar vam na svoji spletni strani predstavlja tudi primer, ki vam pokaže, da se investicija v sončno elektrarno s pridobitvijo 70% nepovratnih sredstev izplača. Če sončna elektrarna znaša približno 62.500 evrov (+DDV), se vam bo v sedmih letih in devetih mesecih povrnil znesek 19.000 evrov. Vaš čisti zaslužek do izteka življenjske dobe sončne elektrarne pa bo znašal kar 68.000 evrov. V tem primeru je upoštevano tudi to, da je sončna elektrarna ves čas zavarovana, vključeni pa so tudi stroški vzdrževanja.
Kako je s prihodki? Če se odločite za prodajo tržnega dela električne energije, boste pridobili 2.970 evrov + DDV prihodka na leto, odhodki pa znašajo 500 evrov + DDV letno (če upoštevamo zavarovanje sončne elektrarne in planirane stroške vzdrževanja). Vse to pomeni 2.470 evrov + DDVdohodka letno. Kot smo že omenili okvirna vrednost investicije v sončno elektrarno znaša 62.500 evrov, vendar najverjetneje manj, vračilna doba pa je dobrih sedem let. Sončna elektrarna vam bo v svoji življenjski dobi povrnila kar štirikratni vložek, ki ga boste namenili za izgradnjo sončne elektrarne.